ROZMAITOŚCI ŻEGLARSKIE

 Na tej stronie będę publikował różne teksty o żeglarstwie, które nie mieszczą się w trzech poprzednich działach.

Katastrofa Trzebieży

Latem 2015 roku odwiedziłem Trzebież. Zamieszczam tu opublikowany i Internecie fotoreportaż z miejsca “związuniowej” ruiny. Gdzie prokuratura?!   Czytaj dalej

Leonid Teliga – wpomnienie

Wielkość Leonida Teligi polega nie tylko na fakcie bycia pierwszym, nie tylko na heroiczności rejsu, przygotowań do niego i jego zakończenia. Także, a może przede wszystkim, na tym jakim był człowiekiem.Czytaj dalej.

 

 Windjammery, czyli pożeracze wiatru

Windjammery to szczytowe osiągnięcie w rozwoju wielkich żaglowców. W 2016 roku postanowiłem opisać kilka z nich, co nastąpiło na łamach SSI Jerzego Kulińskiego. Oto cztery części tego cyklu… Czytaj dalej.

 

Basen jachtowy w Gdyni

Garść osobistych wspomnień o historii Basenu Żeglarskiego im. Gen. M. Zaruskiego w Gdyni od lat 20 do teraz; Czytaj tu.

 

Pierwsze samotne przejścia oceanów XIX wiek.

Pierwsze samotne przejścia Atlantyku i Pacyfiku. Rekord pobity dopiero przez Teligę Czytaj tu.

Żaglowiec z filmu Wajdy

Kilka zdań o żaglowcu znanym nam tylko z ekranu, choć powstał i pływał całkiem niedaleko. A zagrał obok, a raczej pod Markiem Kondratem w dawnym filmie Andrzeja Wajdy Czytaj tu.

Szkunerowe dywagacje

Najwięcej zamętu jest w terminologii dotyczącej szkunerów. Źródłosłów w większości języków jest ten sam – w północnej Europie i Rosji powiemy szkuner, a krajach romańskich goleta. Kłopoty zaczynają się przy nazewnictwie przeróżnych „podtypów”, tu terminologia w różnych krajach różni się, a polskie tłumaczenia czasami podnoszą włosy na łysej głowie…Czytaj tu..

 

Po Bitwie o Gotland 

Co roku pojawiają się głosy, że Bitwa to przesadne ryzyko, żeby zmienić termin albo wręcz zakazać.Zakażcie motosportów, kolarstwa, narciarstwa,​ jeździectwa, ba piłki ręcznej, bo to wszak niebezpieczne! … http://armator-i-skipper.pl/woda/rozmaitosci-zeglarskie/nie-dajmy-sie-zwariowac-czyli-po-bitwie-o-gotland/

Nieznany epizod z życia Hornblowera – opowiadanie

Podzielone na kilka odcinków opowiadanie marynistyczne, nawiązujące do popularnej w swoim czasie serii książek i filmów telewizyjnych

REJS 2020

Zapisywana na bieżąco relacja z rejsy TEQUILI.

POKOLENIE MINĘŁO

Jerzy Kuliński odkopał prastary tekst, opublikowany w SSI w marcu 1999 roku. Pozwoliłem sobie go skomentować w dzisiejszym świecie, co ukazało się TUTAJ.

Zamieszczam całość poniżej dla celów archiwalnych.

 

Wracam do Trzebieży

Na “zamówienie społeczne” opisałem obecny stan mariny w Trzebieży

Zakamarki okolic Starej Świny

W ostatnich latach parokrotnie penetrowałem Stara Świnę i jej okolice. Oto podsumowanie.