JACHTOWE PODŚPIEWYWANIE

“W ciszy, czy w czasie burzy,

Trzeba przy pracy śpiewać,

Bo kiedy śpiewu nie ma,

Bo kiedy śpiewu nie ma,

Neptun się będzie gniewać.

Słowo kluczowe „praca”. “Shanties”, to były pieśni pracy, mające wspomagać rytmem i entuzjazmem zbiorowy wysiłek wielu rąk przy obsłudze lin na wielkich żaglowcach. Na jachtach przy pracy raczej nie śpiewamy. Dlatego też wolę używać określenia „piosenka żeglarska”, której tylko jednym z rodzajów są adaptowane shanties.

(…)

Piosenka żeglarska w Polsce zaczęła powstawać w pionierskim okresie naszego żeglowania. Nie znam żadnego przedwojennego śpiewnika, lecz w tradycji zachowało się co najmniej kilka udanych piosenek z tamtych czasów. Najpopularniejsza to „Pod żaglami Zawiszy”, napisana jako „Pod żaglami Grażyny” ale wśród hobbystów oraz w rodzinach o długiej tradycji żeglarskiej pamięta się i inne, kiedyś bardzo popularne. (…).

W latach 60. zaczęły pojawiać się pierwsze śpiewniki żeglarskie, w latach 70. ruszył ruch szantowy, a masowość spowodowała to, co obserwujemy dziś. I to dobre, i to dużo gorsze. W tychże latach 60. powstały pierwsze musicale o tematyce morskiej i część songów w nich zawartych przeszła także do kanonu piosenki żeglarskiej.”

 

Takim cytatem z własnego tekstu otwieram nową podstronę, planowaną od dawien dawna.

Na jachtach, spotykamy podśpiewywanie podczas portowych imprez, rzadziej podczas żeglugi. Sam lubię korzystać z sytuacji, kiedy jestem sam i mogę robić to nie doprowadzając niewinnych ludzi do szału. Mój osobisty repertuar obejmuje raczej “starocie”, piosenki mające po 80 czy 50 lat, może dlatego, że szanty niezbyt nadają się do solowych występów, może dlatego, że coraz trudniej przychodzi mi nauka, a może dlatego, że są po prostu ładne i moje ulubione.

Marzy mi się nie tylko publikacja słów ale i nagrań, także “oryginałów”. Będę próbował prostować błędne informacje publikowane w śpiewnikach i przepisywane jeden od drugiego.

Postaram się zamieszczać chwyty gitarowe oraz teksty w plikach Worda do pobrania. UWAGA: piosenki będę zamieszczał w kolejności, takiej jak się pojawią. Można korzystać z wyszukiwarki na stronie głównej (wystarczy wpisać którekolwiek słowo z tekstu piosenki) albo z Wykazu stron serwisu.

 

No to zaczynamy:

 

1 Najpiękniejsza piosenka

 

2. Wspomnienie z harcerskich początków

 

3. Noce na oceanie