Mapki Kulinskiego

Wobec “zniknięcia” z sieci wcześniej umieszczonego kompletu mapek Kulińskiego postanowiłem zamieścić je tutaj. Uważam, to za dobrze korespondujące z zadaniami tego działu. 

Poniżej cytuję in extenso wyjaśnienie Jerzego Kulińskiego wprowadzające do poprzedniej publikacji mapek. Moja uwaga jest następująca: mapki pochodzą z różnych lat, czasem są w różnych, kolejnych wersjach – NALEŻY BEZWZGLĘDNIE STARAĆ SIĘ WYBIERAĆ NAJNOWSZE WERSJE, orientując się po tytułach. 

Mapki są sukcesywnie dodawane w miarę ich dorabiania lub aktualizacji przez Jerzego Kulińskiego – data ostatniej aktualizacji: 2019-12-13

Mapki mają układ alfabetyczny, kliknięcie w stosowną literę otwiera plik mapek portów o nazwie zaczynającej się na daną literę. Wystarczy też wpisać tę literę w wyszukiwarkę. Klikanie w mapkę pozwala ją powiększyć. Wydruk jest możliwy po kliknięciu powiększającym i  zapisaniu planiku jako plik graficzny na dysku komputera.

PAMIĘTAJCIE O PRAWACH AUTORSKICH!

A   B    C    D    E     F     G     H     I      J      Ka-Kl  Km-Kn  Ko-Ky    L,Ł      M     N     O     P     R     Sa-Sk     Sl-Sz     T      U     V     W      Y       Z

MAPKI OGÓLNE BAŁTYK CIEŚNINY I BORNHOLM

WYJAŚNIENIE

Od razu, na wstępie muszę Was nieco rozczarować. Kolekcja niniejsza nie jest żadnym programem, ani nie aspiruje do nazwy bałtyckiego katalogu planów i mapek. Jest to po prostu przesiana zawartość mojej szuflady, w której przechowuję archiwalne rysunki powstałe w różnym czasie, głównie pod potrzeby kolejnych locyjek żeglarskich, artykułów w miesięczniku „ŻAGLE” oraz mojej witryny WWW.kulinski.navsim.pl . Niektóre  plany i mapki weszły kiedyś w skład programów interaktywnych (płytka CD-R):

  • WYBRANE PORTY BAŁTYKU
  • ZALEW WIŚLANY

Na planach i mapkach starszej daty zobaczycie jeszcze polskie oznaczenia świateł nawigacyjnych. Plany i mapki, pochodzące z lat 90-tych zostały pokolorowane w okresie późniejszym, ot tak – jako wprawki obsługi nowego programu graficznego. Podczas tego kolorowania wypróbowywałem różne „nieregulaminowe” efekty graficzne – na przykład pomarszczone lustro wody, cieniowanie itp. Do rysunków składających się na tę kolekcję  musicie podchodzić z pewną rezerwą. Chodzi o to, że porty są stale przebudowywane, rozbudowywane, zmianom ulega oznakowanie nawigacyjne, głębokości … itd.

Wśród plików natraficie też na plany i mapki, które jak na razie zasługują tylko na umieszczenie w folderze „Pobożne życzenia”. Pochodzą one z kilku opracowań planistycznych, w realizacji których brałem udział. Wszystkie „obrazki” są w moim ulubionym formacie „jpg”, formacie tak powszechnie używanym, że nikt nie powinien mieć kłopotów z dobraniem się do zawartości kolekcji.  Z kolekcji tej możecie robić wydruki dla własnego użytku. Za kopiowanie obrazków do celów komercyjnych będę się gniewał.

——————————————————-

Czytujcie  SUBIEKTYWNY SERWIS INTERNETOWYwww.kulinski.navsim.pl  

Żyjcie wiecznie !

Don Jorge, czyli Jerzy Kuliński

——————————————————-

P.S. Kolekcja niniejsza nie zawiera planów i mapek zamieszczonych w niemieckich wydaniach moich locyjek (nie mam do nich copyright-u).

Z kolekcji zostały usunięte nieaktualne plany portów i mapki podejściowe z locyjek pierwszego i drugiego wydania ZALEW WIŚLANY, pierwszego wydania ZATOKA GDAŃSKA, pierwszego wydania POLSKIE PORTY OTWARTEGO MORZA, pierwszego wydania Bornholm i Christianio oraz LENINGRAD, TALLIN, RYGA, KŁAJPEDA.