36 AC – po pierwszym dniu remis

Z covidowym opóźnieniem wreszcie rozpoczął się 36 Puchar Ameryki. Broni Pucharu Emirates Team New Zealand ze sternikiem Peterem Burlingiem, challengerem jest włoski team Luna Rossa Prada Pirelli z dwoma sternikami: Jimem Speathillem i Francesco Brunim. Mecz trwa do osiągnięcia 7 zwycięstw, rozgrywane są po dwa biegi dziennie.

Niemal wszyscy najlepsi polscy specjaliści od regat meczowych typują zwycięstwo Nowozelandczyków.

Dzisiejsze dwa wyścigi były dość podobne. W pierwszym start był wyrównany, właściwie bez walki przedstartowej, minimalnie wcześniej linię startu przeciął Burling i potem już tylko powiększał przewagę, ostatecznie wygrywając o 31 sekund. W drugim biegu Burling zachował się zaskakująco pasywnie, ze startu Luna Rossa wyszła pierwsza i do samej mety nie oddała prowadzenia. W końcówce ETNZ zmniejszał stratę, jednak ostatecznie przegrał o 7 sekund. W ten sposób Włosi zdobyli pierwszy, historyczny punkt w pojedynkach z Nową Zelandią.

W lekkowiatrowych warunkach obie łódki żeglowały dość równo. Luna Rossa zarabiała nieco przy zwrotach przez sztag, ETNZ nieco szybciej żeglował kursami pełnymi.

Ogólnie Nowa Zelandia sprawia wrażenie minimalnie silniejszej, lecz pierwszy dzień zapowiada wyrównaną walkę. Jak będzie zobaczymy po dniu przerwy.