Snekkersten

Dziś kilka słów o zakamarku nie opisanym chyba nigdzie przez Don Jorge.

Snekkersten to mała wioska (formalnie dzielnica Helsingöru) kilkanaście mil na północ od Kopenhagi, a okolo 2 mil przed zamkiem Kronborg, który jest tu najlepszym znakiem orientacyjnym.
Miejscowość ma XVI-wieczny rodowód, rozkwit przeżywała w latach powojennych, kiedy stała się ośrodkiem połowu tunczyka. Od lat 70. jest rekreacyjną dzielnicą Helsingöru. Miejscowość zabodowana niskimi, parterowymi lub piętrowymi domkami położona jest wzdłuż nadbrzeżnej drogi. Gdy wspiąć się na skarpę, trafiamy na linię kolejową z Kopenhagi i coś w rodzaju centrum. Jest nawet sklep Netto i FotexFOOD. Czynne codziennie, w niedzielę też! Dla leniwych dwie pizzerie z grillem.
Ciekawy jest rodowód nazwy: od długiej jak wąż łodzi Wikingów.
Nas interesuje najbardziej sam port. Ciągle jest to jeszcze port rybacki, jednak zdominowany przez jachty i lodzie rekreacyjne, w większości rezydenckie. Miejsc dla gości brak, trzeba polować na stanowisko zwolnione przez rezydenta i liczyć, że odwrócił na wyjściu tabliczkę na zieloną stronę.
Podejście jest proste, port dostępny z każdej strony.
Zielona tyczkowa pława tuż przed główkami wydaje się zbędna. W nocy oświetlona jest tylko lewa główka. Zaraz za nią trzeba skręcić wzdłuż falochronu w lewo.

Miejsca szukałbym przy wewnętrznym pirsie w prawo od pochylni, południowy basenik jest skrajnie ciasny. Zajrzałem tam najpierw i potem musiałem zawrócić mając około 11 metrów między silnikami zaparkowanych motorówek.

Porcik jako nastawiony na rezydentów ma ubożuchne sanitariaty: dwie kabiny WC. Zapewne w bydynku klubowym jest łazienka, lecz ze względu na porę nie byłem tego w stanie stwierdzić.

 

W samym porcie jest Cafe Vitus, de facto restauracyjka, stanowiska do oprawiania ryb, budynek klubowy ze świetlicą i wiatą.
Opłaty wnosi się poprzez wrzucenie odliczonej kwoty w kopercie do skrzynki. Do 9 m 130 DKr, od 9 do 13 m – 160. Prąd i woda w cenie.
Tuż przy porcie przystanek autobusu miejskiego. Linia łączy nadbrzeżne miejscowości z centrum Helsingör.
Zajrzyjcie do Snekkersten.