Niezwykła przygoda

Zostałem zaproszony, by zaprezentować “Z goryczy soli moja radość” podczas Zafrancho Bractwa Wybrzeża, (Tu strona internetowa), które odbywa się w Pucku. Początki polskiego Bractwa Wybrzeża to  lata 60. kiedy “Śmiały” pod komendą Bolesława Kowalskiego dokonywał pionierskiego na owe czasy opłynięcia Ameryki Południowej. Wtedy to załoga zetknęła się z tą międzynarodową i bardzo prestiżową organizacją. Na puckim Zafrancho obecni byli dwaj członkowie tamtej wyprawy: Jerzy Knabe, który przybył z Londynu i Tomasz Romer.

Po za tym mnóstwo Braci z całego kraju i zza granicy, w tym dawno nie widziani przeze mnie przyjaciele. Przyjemnością było zaprezentować im książkę. A potem nastąpiły dwa “gwoździe programu” – prezentacja rejsu dookoła Antarktydy na “Katharsis” wykonana przez Wojciecha Małeckiego oraz opowieść Macieja Sodkiewicza o rejsie do wschodniego wybrzeża Grenlandii.

Prezentacje poprzedziła uroczystość wręczenia krzyży “Pro Mari Nostro” – jak powiedział wręczający je Prezes kpt. ż. w. Andrzej Królikowski – najwyższe odznaczenia Ligi Morskiej i Rzecznej.

Otrzymali je: Jerzy Knabe i Andrzej Dębiec. Serdeczne gratulacje!

A na koniec przypominam o prezentacji w krakowskim Starym Porcie we czwartek 4 kwietnia o 1900. ZAPRASZAM.